Programul conferinței


Prima zi



08:00 - 09:00 Înregistrarea participanților


09:00 - 09:15 Luări de cuvânt în deschidere


09:15 - 10:00 Conferință invitată:
Horia-Nicolai Teodorescu
Tehnologia vorbirii pentru studenții masteranzi. Dezvoltarea unei curricule


10:00 - 10:50 Tehnologiile limbajului vorbit
Moderator: Dan Cristea


10:00 - 10:25 Vasile Apopei, Luminiţa Hoarţă Cărăuşu, Doina Jitcă
Aspecte ale transcrierii rostirilor în cadrul componentei de limbă vorbită a corpusului COROLA


10:25 - 10:50 Anca Bibiri, Mihaela Mocanu, Liviu-Andrei Scutelnicu and Adrian Turculeț
Instrumente de prelucrare a datelor acustice în proiectul ”The Contrastive Analysis of Romanian and Spanish Intonation. A Sociolinguistic Approach” (SoRoEs)


10:50 - 11:15 Pauză de cafea


11:15 - 12:55 Resurse lingvistice
Moderator: Dan Tufiș


11:15 - 11:40 Borislav Rizov, Tsvetana Dimitrova and Verginica Mititelu
Hydra pentru Web: un vizualizator multilingual de wordneturi


11:40 - 12:05 Liviu-Andrei Scutelnicu, Anca Bibiri and Dan Cristea
Punct de vedere asupra interconectării resurselor lexicale


12:05 - 12:30 Cătălina Mărănduc, Cenel-Augusto Perez and Ştefana–Raluca Balmuș
Un treebank aliniat engleză-română-franceză


12:30 - 12:55 Verginica Mititelu, Borislav Rizov, Ekaterina Tarpomanova, Svetlozara Leseva and Tsvetana Dimitrova
Derivarea substantiv-verb in wordneturile bulgar, român și englez – studiu comparativ


12:55 - 14:30 Pauză de prânz


14:30 - 15:15 Conferință invitată:
Dan Tufiș
Coordonarea resurselor de limbă la nivel european


15:15 - 16:30 Semantica limbajului
Moderator: Diana Trandabăț


15:15 - 15:40 Daniela Gîfu and Ionuț Pistol
Convenții de adnotare pentru relații geografice


15:40 - 16:05 Ioachim Druguș
Metalingua: către un metalimbaj de adnotare semantică a limbajelor naturale


16:05 - 16:30 Mihaela Colhon, Daniela Gîfu and Dan Cristea
Povești în corpusul QuoVadis


16:30 - 16:50 Pauză de cafea


16:50 - 18:30 Analiză de text
Moderator: Verginica Mititelu


16:50 - 17:15 Alina Ciobanu and Liviu P. Dinu
Rezultate recente asupra similarității dintre limba română și alte limbi


17:15 - 17:40 Iuliana-Mariana Bejan, Adrian Iftene and Daniela Gîfu
Sistem pentru analiza lexicală a discursului


17:40 - 18:05 Mircea Petic, Svetlana Cojocaru and Veronica Gîscă
Explorarea listelor de markeri în prelucrarea automată a datelor de natură textuală


18:05 - 18:30 Andreea Macovei, Oana Gagea and Diana Trandabăț
Clasificarea automată a textelor: literar vs non-literar


18:30 - 20:30 Dansuri caraibice (oferite de clubul Bel Art) și cină


A doua zi



09:00 - 09:45 Conferință invitată:
Mihai Lupu
Directorul te întreabă cât de bun este sistemul tău de căutare


09:45 - 10:35 Instrumente de prelucrare a limbajului
Moderator: Mihai Lupu


09:45 - 10:10 Mihai Dascălu and Daniela Gîfu
Evaluând complexitatea presei românești online


10:10 - 10:35 Diana-Alexandra Saveluc
Implementarea unui motor simplu de căutare pe Web


10:35 - 10:55 Pauză de cafea


10:55 - 12:10 Morfologia și sintaxa limbajului natural
Moderator: Daniela Gîfu


10:55 - 11:20 Svetlana Cojocaru, Constantin Ciubotaru, Alexandru Colesnicov, Valentina Demidova and Ludmila Malahov
Redescoperirea moștenirii culturale: probleme ale alfabetului chirilic moldovenesc


11:20 - 11:45 Verginica Mititelu and Elena Irimia
Descrierea sintaxei românești în proiectul Universal Dependency


11:45 - 12:10 Mirela Teodorescu
Analiza online a limbajului: Facebook vs Research Gate


12:30 - 14:00 Pauză de prânz


14:00 - Excursie la Tomești: demonstrație de echitație la Clubul Rodeo (oferită de compania Duk-Tech)